פינוי שוכר בהליך מהיר - בעקבות שינויי חקיקה

פינוי שוכר בהליך מהיר - בעקבות שינויי חקיקה

לפני מספר חודשים כתבתי מאמר על מסע הייסורים אותו עובר בעל נכס על מנת לפנות דייר שאינו משלם שכר דירה בזמן או בכלל, או מסרב להתפנות מהמושכר וקראתי לתיקון דחוף בחקיקה.

ביום 28.12.2008 התפרסם תיקון לתקנות סדר הדין האזרחי (תיקון מספר 2) התשס"ט 2008 ביוזמת שר המשפטים דניאל פרידמן, הקובע מסלול מהיר לתביעת פינוי מושכר ומאפשר שמיעת התיק בתוך 90 יום ממועד הגשת התביעה. יש לברך על יוזמת החקיקה המקצרת באופן משמעותי את ההליכים. יחד עם זאת, מן הראוי, לדעתי, לבצע שינויים חקיקתיים נוספים לרבות בחוק ההוצאה לפועל, שיאפשרו קיצור ההליכים ממועד פסק הדין ועד לביצוע הפינוי בפועל במסגרת הליכי ההוצאה לפועל.


תמצית התיקון:

המסלול המהיר חל ביחס לתביעות פינוי שחוק הגנת הדייר אינו חל לגביו. לאחר התיקון כתב התביעה יכונה "תביעה לפינוי מושכר".במסגרת תביעה כזו ניתן יהיה לתבוע אך ורק סעד של פינוי. סעדים נוספים כגון תביעה לשכר דירה וכל תביעה אחרת יצטרכו להיות מוגשים בנפרד וללא צורך בהסכמת בית משפט (פיצול סעדים).
לתובע עדיין מוקנית הזכות להגיש תביעה בסדר דין מקוצר ולא בהליך זה. על השיקולים בהגשת תביעה במסלול סדר דין מקוצר או במסלול זה נדון במאמר נפרד.
התובע יגיש ביחד עם כתב התביעה תצהירי עדות ראשית, חוות דעת, אסמכתאות משפטיות וכל המסמכים הרלוונטיים.
הנתבע יגיש בתוך 30 יום ממועד המצאת כתב התביעה כתב הגנה ועמו יוגשו תצהירי עדות ראשית, חוות דעת, אסמכתאות משפטיות וכל המסמכים הרלוונטיים הקשורים למקרה. הנתבע לא יהיה רשאי להגיש כתב תביעה שכנגד וכמו כן הודעות צד שלישי במסגרת הליך זה.כלומר- ביחד עם כתב התביעה וכתב ההגנה מוגשות הראיות, נעשה הליך של גילוי מסמכים מלא, ומוגשות כל האסמכתאות המשפטיות.הדיון בתיק ייקבע למועד שלא יהיה מאוחר מ-30 יום ממועד הגשת כתב ההגנה האחרון.


לסיכום:

אין ספק שמדובר בהליך מהיר שעשוי לזרז את הליך שמיעת התיק בתוך 90 יום ממועד הגשתו.

יחד עם זאת מסלול זה הינו תובעני יותר ודורש חשיפת מלוא הראיות כבר בשלב הגשת כתב התביעה, כאשר בחלק גדול מהמקרים לנתבעים אין הגנה ממשית ולעיתים הם גם אינם טורחים להתגונן כנגד התביעה.

דרך אגב, בתקנות לא נקבע מועד למתן פסק דין. ניתן להניח כי פסק הדין יינתנו בתום הדיון.

יחד עם זאת, ייסוריו של בעל הנכס לא תמו במועד מתן פסק הדין שכן עכשיו הוא נאלץ להגיש את פסק הדין לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל ולעבור מסכת ייסורים נוספת המבזבזת זמן יקר ומיותר.

לוח זמנים החדש: המצאת האזהרה: 20-30 יום. המצאה חוזרת במידה ולא אותר על ידי ההוצאה לפועל: 20-30 יום. המתנה של 20 יום לאחר המצאת האזהרה. הודעת פינוי: 30-45 יום.

ניתן לקצר זמן זה ולקבוע כי ביחד עם האזהרה תומצא הודעת פינוי למועד קבוע שייקבע במועד פתיחת התיק ובדרך זו לחסוך חודשים רבים ויקרים המבוזבזים ללא תכלית ממשית וללא פיצוי לבעל הנכס.
שתף ב:
צרו קשר ליעוץ ללא התחייבות | מלאו טופס הבא ונחזור אליכם